KENDRIYA VIDYALAYA No. 1 G.C.F.
 
केन्द्रीय विद्यालय क्रं १ जी.सी.एफ.
 
KENDRIYA VIDYALAYA No. 1 G.C.F.
CBSE Affiliation No. 1000005
 
CBSE Affiliation No. - 1000005 School No. - 03318 New E Mail ID of KV 1 GCF -gcf1jabalpurkv@gmail.com. Ku. Sakshi Bose of class VII wins Gold Medal (taekwondo) at National Sports Meet.
STUDENT ACHIEVERS
 Shooting U-19-1994

Master Ashwini-Selected for SGFI - 2013-
 CLASS X CCE RESULT 2012-2012

KAJAL TIWARI-ACHIEVED A1 GRADE IN ALL SUBJECT OF CLASS X -
 CLASS X CCE RESULT 2012-2012

HIMANSHU ROHELA-ACHIEVED A1 GRADE IN ALL SUBJECT OF CLASS X -
 CLASS X CCE RESULT 2012-2012

ANMOL-ACHIEVED A1 GRADE IN ALL SUBJECT OF CLASS X -
 CLASS X RESULT 2012-2012

ASHIMA-ACHIEVED A1 GRADE IN ALL SUBJECT OF CLASS X -
 CLASS X RESULT 2012-2012

AMBIKA RATI-ACHIEVED A1 GRADE IN ALL SUBJECT OF CLASS X -
 U 19 CRICKET ( BOYS)-2011

ABHIROOP VISHWAKARMA XB-THE MEMBER OF WINNING TEAM OF REGIONAL SPORTS MEET AT BHILAI-SELECTED FOR NATIONAL
 CRICKET U19 BOYS-2011

ZAFARUDDIN ANWAR-THE MEMBER OF WINNING TEAM OF REGIONAL SPORTS MEET AT BHILAI-SELECTED FOR NATIONAL
 FOOTBALL U19 BOYS-2011

ARPIT NAUGRAIYA XIIB-THE MEMBER OF WINNING TEAM OF REGIONAL SPORTS MEET AT BILASPUR-SELECTED FOR NATIONAL
 CRICKET U 19 BOYS-2011

SHIVAM VERMA XC-THE MEMBER OF WINNING TEAM OF REGIONAL SPORTS MEET AT BHILAI-SELECTED FOR NATIONAL
 VOLLEY BALL U19 BOYS-2011

AMRENDRA KUMAR SHASTRI XIA--SELECTED FOR NATIONAL
 FOOTBALL U19 BOYS-2011

SHIVAM SHUKLA XIIB-THE MEMBER OF WINNING TEAM OF REGIONAL SPORTS MEET AT BILASPUR-SELECTED FOR NATIONAL
 CRICKET U19 BOYS-2011

SOURABH MAKHIJA XC-THE MEMBER OF WINNING TEAM OF REGIONAL SPORTS MEET AT BHILAI-SELECTED FOR NATIONAL
 VOLLEY BALL U 19 BOYS-2011

PARAS KUMAR SHUKLA XIC--SELECTED FOR NATIONAL
 National Science Congress - At regional Level-2012

Nitin Amlani-Participated in National Science Congrass 2011 at Regional Level-Participated
 Selected in AIEEE . College BITS Hydrabad-2011

Anjali Thakur-Class XII ( Maths Science )-
 Selected in AIEEE. Govt. Engg. College Pune.-2011

Ankit Das-Class - XII ( Maths Science )-
 GOT FIRST POSITION IN CLASS-2007

VISHWADEEP POORANIK-Class : STUDENT OF CLASS XII,10TH NATIONAL SCIENCE OLYMPIAD-WELL DONE
 National Level Competition-2008

Ku. Adlin Fernandis-Class : Singing Competition,Sur Tarang-
 Regional Social Science Exhibition-2008

Akash Gupta -Class : Class X,Sketching Senior -
 Cluster Level Social Science Quiz 2008-2008

S.Vignesh and Ankur Kumar-Class : Class XI A,Cluster Level Social Science Quiz -
 Industrial pollution controller for combating climate changes-2008

Master Abhishek Shukla-Class : 36th Jawaharlal Neh,combating climate changes-Ist position in regional science exhibition and Selected to represent in National Science Exhibition
 -2008

Gourav Rajput-Class : Selection in Hindus, Selection in Hindustan Ins of Aeroneutical-
 Cricket-2008

Aman Khan-Class : Regional Sports,Cricket-
 Abhishek Shukla of our School received Merit certificate from C B S E-2008

Merit Certificate by C B S E-Class : Merit Certificate by,Class X Board Exam-Well Done Abhishek Keep it up.
 8 th NATIONAL TAEKWONDO CHAMPIONSHIP-2009. Affiliated to:- indian University Taekwondo Federration

ATISHAY PARWAR-Class : Class5,Hind Taekwondo Association -secured Bronzen 30-35 kg.

 Niyati Gupta class XII secured 7th rank in merit in KVs she won cash prize of Rs. 5000/--2009

Niyati Gupta-Class : Class12,Academic-
 selected in national (KVs) Foot ball team.-2009

shivam shukla-Class : Class10,sports-
 Selected in National (KVs) cricket U-19-2009

Kshitiz Dilraj-Class : Class10,sports-
 Selected in National (KVs) cricket U-19-2009

Nishant Sharma-Class : Class10,sports-
 Selected in National (KVs) cricket U-19-2009

Rajneesh Tiwari-Class : Class10,sports-
 He won cash prise worth Rs.250/- + 2 Cds worth Rs.798/--2009

Himanshu Rohela-Class : Class6,Cyber Olympiad-
 He won cash prise worth Rs. 250/--2009

Lijun T.Raju-Class : Class9,Cyber Olympiad-
 He won cds worth Rs. 399/--2009

R.Ajay Iyer-Class : Class8,Cyber Olympiad-
 He won a cash prise Rs. 500/--2009

Manish Sagar-Class : Class11,Science olympiad-
 He won a cash prise worth Rs. 500/--2009

Dwanit Gupta-Class : Class 11,Maths Olympiad-
 He get The merit certificate for Highest marks in Hindi subject.-2009

Ma.Ashwini Nandanwar-Class : Class 12,Academic-
 -2010

Mas. Aditya Sonker-Class : Class 11,Slection for SGFI-
 -2010

Mas. Nishant Sharma-Class : Class11,Cricket Under-19-Selection for National Event held at Banglore